Makedonya'dan Vatandaşlık Almak

Makedonya'dan Vatandaşlık Almak

Makedonya'dan Vatandaşlık Almak

Makedonya son diplomatik girişimlerle potansiyel bir Avrupa Birliği ülkesi olmuştur. Yunanistan ile arasında süregelen isim sorununu çözdükten sonra Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamış ve dolayısıyla bugüne kadar Hırvatistan’dan sonra Balkanlar’da Avrupa Birliğine  başvuran 2. ülke olan Makedonya’nın Avrupa Birliğine girmesi önündeki engeller tamamen kaldırılmıştır.Makedonya’ da daire satın aldığınızda oturum izni (Residence Permit) almaya hak kazanırsınız. Avrupa Birliğine giren bir Makedonya’da Oturum İzni alabilmek Schengen vizesinin uzun soluklu olarak kolaylıkla alınmasını sağlamakta ve bu ise vatandaşlık almadan Avrupa’ da serbest dolaşım hakkını Türk vatandaşlarınca kullanabilmesi anlamına gelmektedir.Evlad-ı Fatihan, çevresi doğal güzelliklerle sarılı , Rumeli’nin başkenti, tarihi Üsküp şehrinde eşsiz bir yaşam fırsatına sahip olursunuz. Günümüzde Makedonya’da binlerce Türk öğrenci öğrenim görmekte ve binlerce Türk vatandaşı Makedonya’ da emlak satın alarak yaşam fırsatını kullanmaktadır. Bunun yanında vatandaşlarımız turistik, günübirlik, transit gezilerle  kültür seyahatleri yapmakta, kış sporları, doğa sporları ve hafta sonları, tatil ve eğlence için Üsküp şehrine günübirlik gelmeye başlamıştır. Makedonya’ da hayatın oldukça ekonomik olması kaliteli, şık bir yaşama uygun fiyatlarla ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Makedonya’ da emlak satın alımında 15 yıla varan veya 70 yaşına kadar düşük faizli avantajlı MORTGAGE kredisi kullanma imkanından faydalanabilirsiniz.  Makedonya’ da satın alacağınız dairenin kendisini amorti etme süresi 10 ila 13 yıl arasındadır. Avrupa Birliğine girmesi durumunda bu süre yarısına kadar düşeceğinden, Makedonya’ da emlak yatırımı yapmanın kazançlı bir tercih olduğunu göreceksiniz.


Makedonya Vatandaşlığı Almanın Şartları Nelerdir?

Makedonya'dan vatandaşlık alınabilmesi için devlet tarafından belirlenmiş olan koşullar, şöyle sıralanmıştır:

 • Vatandaşlık almak isteyen kişilerin soyundan en az birinin günümüzde Makedonya toprakları içinde yer alan bir yerde doğmuş olması gereklidir.
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan kişilerin soylarının Makedonya'dan gelmesi ve kişilerin üzerinden vatandaşlık talep edeceği kişilerin Makedonya vatandaşı olması zorunludur.
 • Makedonya'ya vatandaşlık almak amacı ile başvuru yapan kişilerin kökenlerinin Makedonya'dan geldiği, arşiv belgeleri ile kanıtlanmak zorunludur.
 • Makedonya vatandaşlığı almak isteyen kişilerin Makedonca, Arnavutça ya da Yugoslavca dillerinden en az birini başlangıç seviyesinde konuşabilmeleri gereklidir. Kişiler eğer girecekleri yazılı ve sözlü sınavdan geçerek dillerini bildiklerini kanıtlayamazlarsa vatandaşlık başvuruları reddedilir.
 • Makedonya'dan ülke vatandaşlığı almak isteyen kişilerin geçmişlerinde herhangi bir durum dolayısıyla Yugoslavya, Makedonya, FYROM ve Kuzey Makedonya vatandaşlıklarından çıkmamaları ya da atılmamaları gereklidir. Eğer herhangi bir ülke vatandaşlığından çıkılmışsa, başvuru kabul edilemez.
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunmuş olan kişiler, Makedonya'da yaşayacak bir gelir seviyesinde olduklarını kanıtlamak zorundadırlar. Bu nedenle de vatandaşlık başvurusundan önce Makedonya'da aktif olarak para geliri olan bir banka hesabının bulunması gereklidir.

Makedonya Vatandaşlığı İçin Talep Edilen Evraklar Nelerdir?

Makedonya'dan vatandaşlık alma evrakları, güncel olarak şöyle sıralanmıştır:

 • Apostilli sabıka kaydı
 • Apostilli GBT soruşturma kaydı
 • Kaymakam tarafından Apostilli ikametgah belgesi
 • Kaymakam tarafından Apostilli Doğum kayıt belgesi
 • Kaymakam tarafından Apostilli Nüfus kayıt örneği
 • Kaymakam tarafından Apostilli Evlilik durum belgesi
 • Kaymakam tarafından Apostilli Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kaymakam tarafından Apostilli İsim denklik belgesi
 • SGK üzerinden sigortalı olma durumunda ne zaman emekli olunacağını gösteren apostilli belge
 • SGK üzerinden emekli olma durumunda ise emeklilik belgesi
 • Ekonomik durumu gösteren belgeler (Diploma, banka hesap bilgileri ya da şirket vergi levhası belgeleri

Bu belgelerin tümü, Türkiye'de kişilerin ikamet ettiği yerlerden temin edilebilir. Bu belgelerin yanında Makedonya'dan alınması gereken evraklar da mevcuttur. Bu evraklar ise şöyle sıralanabilir:

 • Makedonya'dan ailenin gelmiş olduğu şehirden çıkarılacak olan doğum belgesi (İzvod adlı bu belge olmadan Makedonya vatandaşlığı verilemez. Bu nedenle de Türkiye'den diğer belgeler alınmadan öncelikli olarak bu belgenin talep edilmesi gereklidir.)
 • Sabıka kaydı belgesi ve Ülkeden deport edinilmediğine dair belge (Kuzey Makedonya Mahkemesi tarafından verilir.)

Makedonya Vatandaşlık Kaç Para?

Makedonya vatandaşı olabilmek için ödenecek olan ücret, bir kişi için 10.000 euro olarak belirlenmiştir. Eğer bir kişi, kendisi ile beraber ailesi için de Makedonya vatandaşlığı almak isterse, prosedür gereği her bir kişi için ayrı ayrı ücret ödemez. Ailede yer alan tüm bireyler için devlet tarafından talep edilen meblağ, başvuru esnasında yatırılır.


Paylaş: